Storage Field Day 11

Date: October 5–7, 2016, Silicon Valley
Presenters: Avere, HGST, Intel, Primary Data, Scality
Delegates: Alastair Cooke, Chris Evans, Dave Henry, Dukagjin Maloku, Ed Morgan, James Green, Jon Klaus, Marc Farley, Max Mortillaro, Scott D. Lowe, Sean Thulin, W. Curtis Preston


Cloud Field Day 1

Date: September 14–15, 2016, San Francisco, Silicon Valley
Presenters: Cisco, Docker, Druva, Scality
Delegates: Ed Horley, Jason Nash, Joe Devon, Joep Piscaer, Joey D'Antoni, Josh Coen, Justin Warren, Karen Lopez, Mariusz Kaczorek, Nigel Poulton, Ray Lucchesi, Sonia Cuff, Stacia Varga


Mobility Field Day Live with Aruba

Date: September 13–13, 2016, Silicon Valley
Presenters: Aruba Networks
Delegates: George Stefanick, Jake Snyder, Joshua Williams, Richard McIntosh, Rowell Dionicio, Ryan Adzima, Scott McDermott, Shaun Neal


Networking Field Day 12

Date: August 10–12, 2016, Silicon Valley
Presenters: Brocade, Illumio, Intel, Kentik, NetBeez, Nuage Networks, Nyansa, Teridion, ThousandEyes
Delegates: Brandon Carroll, Brandon Mangold, Carl Niger, Dustin Beare, Ethan Banks, Faisal Khan, John Herbert, Justin Cohen, Matt Haedo, Matt Oswalt, Ryan Booth, Tim Miller


Segment Routing Field Day Roundtable

Date: June 21–21, 2016, Silicon Valley
Presenters: Cisco
Delegates: Carl Niger, Jason Edelman, Jon Langemak, Larry Smith, Nick Buraglio, Russ White, Terry Slattery


Storage Field Day 10

Date: May 25–27, 2016, Silicon Valley
Presenters: Cloudian, Datera, Exablox, Hedvig, Kaminario, Nimble Storage, Primary Data, Pure Storage, Tintri
Delegates: Arjan Timmerman, Chris Evans, Dan Frith, Enrico Signoretti, Francesco Bonetti, Gabe Maentz, Jon Klaus, Josh De Jong, Marco Broeken, Max Mortillaro, Ray Lucchesi, Rick Schlander


Tech Field Day Extra at ONUG Spring 2016

Date: May 9–11, 2016, Silicon Valley
Presenters: Cisco, HPE, ONUG, Riverbed
Delegates: Brandon Carroll, Christopher Kusek, David Varnum, Eyvonne Sharp, Rowell Dionicio, Ryan Booth


Mobility Field Day 1

Date: April 13–14, 2016, Silicon Valley
Presenters: Cisco, Nyansa, Tech Field Day, Ventev
Delegates: Andrew vonNagy, Blake Krone, Drew Lentz, Eddie Forero, Jake Snyder, Keith R. Parsons, Lee Badman, Rowell Dionicio, Ryan Adzima, Sam Clements, Steve McKim


Storage Field Day 9

Date: March 16–18, 2016, Silicon Valley
Presenters: Cohesity, Intel, NetApp, Plexistor, VMware, Violin Memory
Delegates: Alex Galbraith, Chris Evans, Dave Henry, Enrico Signoretti, Howard Marks, Justin Warren, Mark May, Matthew Leib, Richard Arnold, Scott D. Lowe, Vipin V.K., W. Curtis Preston


Networking Field Day 11

Date: January 20–22, 2016, Silicon Valley
Presenters: Big Switch, Cisco, Citrix Systems, Dell Networking, NetScout, Silver Peak, Skyport Systems
Delegates: Brandon Carroll, Dominik Pickhardt, Ethan Banks, Greg Ferro, Jason Edelman, John Herbert, Jon Langemak, Jordan Martin, Matt Oswalt, Michael McNamara, Phil Gervasi, Terry Slattery


Virtualization Field Day 6

Date: November 18–20, 2015, Silicon Valley
Presenters: AppFormix, Cirba, FalconStor, Spirent, ZeroStack
Delegates: Chris Evans, Craig Kilborn, Gabrie van Zanten, Jon Hildebrand, Julian Wood, Keith Townsend, Sonia Cuff, Teren Bryson, Tim Carr, W. Curtis Preston


Data Field Day Roundtable 1

Date: November 17–17, 2015, Silicon Valley
Presenters: Cisco
Delegates: Brandon Carroll, Brandon Mangold, Carl Niger, Chris Evans, Ed Horley, Jason Edelman, John Herbert, Matt Oswalt, Sonia Cuff, Teren Bryson


Storage Field Day 8

Date: October 21–23, 2015, Silicon Valley
Presenters: Cohesity, Coho Data, INFINIDAT, Intel, NexGen, Nimble Storage, Primary Data, Pure Storage, Qumulo, Violin Memory
Delegates: Alex Galbraith, Dan Frith, Enrico Signoretti, Howard Marks, Jarett Kulm, Jon Klaus, Josh De Jong, Mark May, Ray Lucchesi, Scott D. Lowe, Vipin V.K.


Wireless Field Day 8

Date: September 30–2, 2015, Silicon Valley
Presenters: Aruba Networks, Cambium Networks, Cisco, Cradlepoint, Ruckus Wireless, Zebra Technologies
Delegates: Blake Krone, Chris Lyttle, Drew Lentz, Jake Snyder, Jennifer Huber, Keith R. Parsons, Lee Badman, Peter Paul Engelen, Richard McIntosh, Sam Clements, Scott McDermott, Shaun Neal


Networking Field Day 10

Date: August 19–21, 2015, Silicon Valley
Presenters: Arista, Big Switch, Cisco, Gigamon, Intel, Juniper Networks, Nuage Networks, Riverbed
Delegates: Anas Tarsha, Andrew Mulheirn, Daniel Hertzberg, David Varnum, Denise Donohue, Drew Conry-Murray, Ethan Banks, Jason Edelman, John Herbert, Larry Smith, Matt Oswalt, Rob Coote


Data Field Day 1

Date: May 13–15, 2015, San Francisco, Silicon Valley
Presenters: Cloudera, HGST, Hedvig, SanDisk
Delegates: Andrew Mauro, Joey D'Antoni, John Obeto, John Troyer, Josh Luedeman, Justin Warren, Karen Lopez, Paul Miller, Theo Priestley, Yves Mulkers


Storage Field Day 7

Date: March 11–13, 2015, Silicon Valley
Presenters: Catalogic Software, Cloudian, Connected Data, EMC, Exablox, Kaminario, Maxta, Primary Data, Springpath, VMware
Delegates: Arjan Timmerman, Chris Evans, Christopher Kusek, Dan Frith, Dave Henry, Enrico Signoretti, Howard Marks, Jon Klaus, Keith Townsend, Mark May, Ray Lucchesi, Vipin V.K.


Networking Field Day 9

Date: February 11–13, 2015, Silicon Valley
Presenters: Brocade, Cisco Datacenter, CloudGenix, Cumulus Networks, NEC Networking, NetBeez, Pluribus Networks, SolarWinds, VeloCloud
Delegates: Bob McCouch, Brandon Carroll, Brandon Mangold, Charles D. Galler Jr., Ivan Pepelnjak, Jody Lemoine, John Herbert, Jonathan Davis, Jordan Martin, Lindsay Hill, Nick Buraglio, Pete Welcher, Stephen Occhiogrosso


Storage Field Day 6

Date: November 5–7, 2014, Silicon Valley
Presenters: Avere, Coho Data, NEC Storage, Nexenta, Nimble Storage, Pure Storage, StorMagic, Tegile
Delegates: Arjan Timmerman, Chin-Fah Heoh, Dan Frith, Dennis Martin, Enrico Signoretti, Eric Shanks, Jarett Kulm, John Obeto, Jon Klaus, Nigel Poulton, Ray Lucchesi, Scott D. Lowe


SDN Connect Live

Date: September 18–18, 2014, Silicon Valley
Presenters: Meru Networks
Delegates: Alex Lewis, John A. Cook, Jonathan Davis, Ryan Adzima, Teren Bryson