Tech Field Day

The classic Field Day format includes 2-hour sessions for each presenter, the full dozen-delegate panel, and live video services.

See also Field Day Extra, Field Day Exclusive, Field Day Experience, and Field Day Live.


Tech Field Day 22

Date: December 9–11, 2020, Silicon Valley
Presenters: TBD, Veeam
Delegates: Chris Evans, TBD


AI Field Day 1

Date: November 18–20, 2020, Silicon Valley, Virtual
Presenters: Mist Systems, TBD
Delegates: TBD


Cloud Field Day 9

Date: November 4–6, 2020, Silicon Valley, Virtual
Presenters: NetApp, TBD, VMware
Delegates: TBD


Security Field Day 4

Date: October 21–23, 2020, Silicon Valley, Virtual
Presenters: TBD
Delegates: TBD


Networking Field Day 23

Date: September 30–2, 2020, Silicon Valley, Virtual
Presenters: Arista, Cisco, Intel, Juniper Networks, PathSolutions, TBD, VMware
Delegates: TBD


Storage Field Day 20

Date: August 5–7, 2020, Silicon Valley, Virtual
Presenters: Cisco, Intel, Nebulon, Pensando, Pure Storage, Qumulo, VAST Data
Delegates: Arjan Timmerman, Becky Elliott, Brandon Graves, Chris Maki, Dan Frith, David Chapa, Enrico Signoretti, Jason Benedicic, Keiran Shelden, Keith Townsend, Paul Stringfellow, Ray Lucchesi, Vuong Pham


Mobility Field Day 5

Date: July 29–31, 2020, Silicon Valley, Virtual
Presenters: Celona, Cisco, Fortinet, Mist Systems, NetAlly, VMware, Ventev
Delegates: Avril Salter, Dave Benham, Jason N. Beshara, Jennifer Minella, John Deegan, Jonathan Davis, Keith R. Parsons, Lariana Luy, Lee Badman, Mitch Dickey, Nick Shoemaker, Sam Clements


Cloud Field Day 8

Date: July 15–17, 2020, Silicon Valley, Virtual
Presenters: Aruba, Diamanti, Fortinet, HashiCorp, Igneous, Infrascale, Morpheus Data, NetApp, Qumulo, Veeam, Zerto
Delegates: Adam Fisher, Adam Post, Al Rasheed, Andy Thurai, Calvin Hendryx-Parker, Chris Williams, Dukagjin Maloku, Enrico Signoretti, Erik Ableson, Gina Rosenthal, Jim Jones, Josh Fidel, Justin Warren, Karen Lopez, Keith Townsend, Kyle Jenner, Lino Telera, Max Mortillaro, Nate Avery, Ned Bellavance, Neil Anderson, Paul Woodward, Ray Lucchesi, Yusuf Emre Ozensoy


Security Field Day 3

Date: May 13–15, 2020, Silicon Valley, Virtual
Presenters: Juniper Networks, PathSolutions, Tempered, VMware
Delegates: Becky Elliott, Ben Mason, Chris Grundemann, Christopher Kusek, Dominik Pickhardt, Drew Conry-Murray, Jasper Bongertz, Justin Warren, Pieter-Jan Nefkens, Rob Coote, Tony Bradley, Zoë Rose


Cloud Field Day 7

Date: April 22–24, 2020, Silicon Valley, Virtual
Presenters: Pensando, SolarWinds, Stellus Technologies, VMware
Delegates: Alastair Cooke, Ather Beg, Chris Evans, Chris Grundemann, Ed Horley, Enrico Signoretti, Ethan Banks, Ivan Pepelnjak, Jason Benedicic, Justin Warren, Larry Smith, Raff Poltronieri


Tech Field Day 21

Date: March 11–13, 2020, Silicon Valley, Virtual
Presenters: Google Cloud, VMware, Zerto
Delegates: Andrew Mauro, Brandon Graves, Christopher Kusek, Erik Ableson, Glenda Canfield, Jeffrey Powers, Keith R. Parsons, Keith Townsend, Larry Smith, Mariusz Kaczorek, Markus Leinonen, Max Mortillaro, Pete Welcher, Pietro Piutti, Wes Milliron


Networking Field Day 22

Date: February 12–14, 2020, Silicon Valley
Presenters: Arista, Broadcom, CloudGenix, DriveNets, Forward Networks, Gluware, Juniper Networks, Kentik, Riverbed, VMware
Delegates: Carl Fugate, Evan Mintzer, Faisal Khan, Jeff Fry, Kim Pedersen, Mary Fasang, Michael Davis, Phil Gervasi, Robb Boyd, Rowell Dionicio, Tony Efantis


Storage Field Day 19

Date: January 22–24, 2020, Silicon Valley
Presenters: Dell EMC, Infrascale, Komprise, MinIO, NetApp, Stellus Technologies, Tiger Technology, WekaIO, Western Digital
Delegates: Arjan Timmerman, Becky Elliott, Chin-Fah Heoh, Chris Evans, Dan Frith, Enrico Signoretti, Gina Rosenthal, Joey D'Antoni, Keiran Shelden, Ray Lucchesi, Ruairi McBride, Vuong Pham


Tech Field Day 20

Date: November 13–15, 2019, Silicon Valley
Presenters: Aruba, BlueCat, Cisco, Forescout, Ixia, NetApp, Riverbed, Scale Computing, SolarWinds, Veeam
Delegates: Chris Evans, Enrico Signoretti, Ethan Banks, Gina Rosenthal, Greg Ferro, Joep Piscaer, John Herbert, Jon Klaus, Jordan Martin, Max Mortillaro, Stephanie Ihezukwu


Networking Field Day 21

Date: October 1–4, 2019, Silicon Valley
Presenters: Arrcus, Aruba, Barefoot Networks, Cisco, Dell EMC, Extreme Networks, Forward Networks, Intel, Itential, Ixia, NGINX, Network to Code, Tesuto
Delegates: A.J. Murray, Amy Arnold, Brian Gleason, Bruno Wollmann, Ed Horley, Jeremy Schulman, Josh Warcop, Kevin Myers, Kori Younger, Micheline Murphy, Nick Shoemaker, Remington Loose, Rob Coote, Scott McDermott, Scott Morris, Stefan Fouant, Teren Bryson


Cloud Field Day 6

Date: September 25–27, 2019, Silicon Valley
Presenters: Dell Technologies, ExtraHop Networks, Hammerspace, HashiCorp, LucidLink, Morpheus Data, NetApp, Solo.io
Delegates: Ather Beg, Chris Grundemann, Chris Williams, Christopher Kusek, Joey D'Antoni, Kati Lehmuskoski, Keith Townsend, Larry Smith, Lino Telera, Nate Avery, Ned Bellavance, Rita Younger


Mobility Field Day 4

Date: August 14–16, 2019, Silicon Valley
Presenters: Aruba, Celona, Cisco, Fortinet, MetaGeek, Mist Systems, NetAlly
Delegates: Dave Benham, François Vergès, Haydn Andrews, Jake Snyder, Jennifer Minella, Jonathan Davis, Keith R. Parsons, Lee Badman, Manon Lessard, Sam Clements, Scott Lester, Tim Dennehy


Tech Field Day 19

Date: June 26–28, 2019, Silicon Valley
Presenters: Automation Anywhere, Druva, Ixia, NetApp, VMware
Delegates: Adam Fisher, Alastair Cooke, Ather Beg, Dan Frith, Jim Palmer, Liselotte Foverskov, Marina Ferreira, Matt Callaway, Pietro Piutti, Scott Driver, Wes Milliron, Yusuf Emre Ozensoy


Security Field Day 2

Date: June 19–21, 2019, Silicon Valley
Presenters: Banyan, Edgewise Networks, ExtraHop Networks, Guardicore, Illumio, Palo Alto Networks, VMware
Delegates: Andrew Mauro, Blake Krone, Edward Haletky, Evan Mintzer, Jasper Bongertz, Jody Lemoine, Michael Davis, Nate Avery, Shaun Bender, Stephanie Ihezukwu, Tricia Howard, Zoë Rose


Cloud Field Day 5

Date: April 10–12, 2019, Silicon Valley
Presenters: Cohesity, Datrium, Juniper Networks, NGINX, Pure Storage, Rubrik, Sysdig, VMware, Veeam
Delegates: Aaron Strong, Adam Post, Al Rasheed, Alex Neihaus, Brandon Graves, Chris Arceneaux, Chris Porter, David Ball, Estelle Auberix, Jason Benedicic, Joep Piscaer, Ned Bellavance